top of page
  • Dana Keissary

מהי התמקדות?

התמקדות (Focusing) היא שיטה ושפה שמאפשרת לנו להעמיק פנימה, להקשיב לעצמנו ולמה שקורה לנו בחיים, לשים לב אל התחושות, המחשבות והרגשות בגוף ולעבוד איתן.

תמונה של פרח לבן על גזע עץ

תהליך ההתמקדות מאפשר לנו לפגוש חלקים שמאתגרים אותנו או מפעילים אותנו בחיים ובמערכות יחסים - להקשיב להם, לשהות, לנוע ולהתקדם - למצוא מתוך המפגש וההקשבה תנועה לחיים מסופקים יותר. תרגול ההתמקדות ככלי בחיינו מעצים את המודעות העצמית שלנו, מייצר ויסות, בהירות, שחרור גופני ונפשי ושינויים חיוביים בחיינו.


איך זה עובד?

ביומיום הגוף והנפש משדרים לנו מסרים באופן שוטף - באמצעות תחושות, מחשבות ורגשות: פרפרים בבטן, מחשבות "חופרות", הסחת דעת ונתק, רגשות מציפים וקשים, לחץ ודפיקות לב מהירות, כובד או עייפות: כל אלו נחשבים ״תחושות בעלות משמעות״, או בשפת ההתמקדות: תחושות מורגשות.

לא פעם אנחנו בוחרים לנסות ״להיפטר״ מתחושות, רגשות או מחשבות מציקות. מנסים "לחשוב חיובי", לנשום נשימות עמוקות, להתעלם או להדחיק כעס ועצב, לאכול משהו, לצאת לריצה, לשתות כוסית משקה אלכוהולי או לעשן סיגריה, הכל - במקום לתת מקום ולהקשיב לתחושות שעולות. ההתמקדות מלמדת אותנו דרך - להקשיב להרגשה או מחשבה, להניח לה לדבר אלינו. לאפשר לה לקבל הכרה, להיפתח, להירגע, להשתחרר, כך שנוכל לחוות, לעשות ולהיות בעולם בנוכחות, בקלות ובבהירות רבה יותר.

איך התפתחה והתגלתה השיטה?

את ההתמקדות גילה ופיתח יוג׳ין ג׳נדלין, פסיכולוג ופילוסוף אמריקאי.

במסגרת מחקר באוניברסיטת שיקגו בשנות ה-70, ובמהלך האזנה למאות שעות טיפול מוקלטות, חקרו ג'נדלין ושותפיו את השאלה: מה הופך טיפול לטיפול טוב ומשמעותי? מתי טיפול הופך ל"מצליח" ומתי לא? מסקנות המחקר הראו שבניגוד למצופה טיפול מוצלח לא תלוי בהכרח בהתמסרות המטופל או באיכות המטפל. במחקר מצאו שמטופלים שנתנו תשומת לב לתחושות הגוף בזמן הטיפול, שעצרו לשהות, שדיברו על תחושות גופניות, הקדישו לתחושות האלה זמן והגיבו אליהן, אלו המטופלים שהראו צעדים משמעותיים של שינוי ואשר חוו חוויה של טיפול מוצלח. לעומתם, קבוצת המטופלים שהתייחסו באופן שכלתני, או ביטאו רגשות בלי לאפשר חיבור בין הרגש לגוף הראו פחות התקדמות או שלא חוו חוויה משמעותית בטיפול. ג'נלדין היה נחוש למצוא את הדרך להפוך את הדבר הזה לפרקטיקה, ללמד את המיומנות שהבדילה בין טיפול מוצלח ללא מוצלח. והוא אכן מצא ופיתח אותה - זוהי גישת ההתמקדות.


מדוע ההתמקדות מצוינת ויעילה במיוחד למטפלים?

ההתמקדות (Focusing) היא מפת דרכים עבורנו כמטפלים וכמטפלות. היא מעניקה לנו כלי יעיל, פרקטיקה עמוקה וכן גישה ודרך חיים. ההתמקדות מחזקת את האמונה שלנו בתהליך הטיפולי וביכולת שלנו כמטפלים לתפקד בצורה מיטיבה. היא משפרת בפועל את איכויות הטיפול שלנו, מעמיקה את התהליכים שאנו מלווים בקליניקה ותומכת גם בנו - בחיינו האישיים ובמערכות היחסים שלנו.


מהן מתנות ההתמקדות למטפלים ומטפלות?


ישנן כמה מתנות שההתמקדות מאפשר למטפלים בטיפול ובליווי תהליכים. מתנות אלו יכולות להגביר את הבטחון והבהירות של המטפל, ובאותה מידה הן מאפשרות למטפל להעביר אותן כמתנות וכלים למטופל ולחייו.

  1. ויסות - התמקדות מעמיקה את היכולת שלנו לווסת את עצמנו ולהיות נוכחים בכאן ועכשיו

  2. עבודת עומק - ההתמקדות מאפשרת לנו להתמודד עם מצבים מורכבים

  3. עדינות ואמפתיה - ההתמקדות מלמדת אותנו להתמודד אחרת עם רגשות, מחשבות ודפוסים "לא טובים"

  4. ללמוד להאט, להסכים לשהות - ההתמקדות מלמדת אותנו לשהות במקום להיות "על אוטומט", להתמודד עם אי-ודאות ולהכיל אותה

  5. עבודה על ביקורת ושיפוטיות - ההתמקדות מאפשרת לנו לעבוד אחרת לגמרי עם שיפוטיות וביקורתיות

  6. פוקוס ופחות ערבוב - ההתמקודת מאפשרת לנו להישאר בפוקוס, להעמיק למהות, להתערבב ולהיחטף פחות

  7. להכיר חלקים בתוכנו - ההתמקדות מאפשרת לנו היכרות עמוקה עם עצמנו, גם כשדיברנו כבר על הכל, גם כשחשבנו שידענו הכל על נושא או דפוס שלנו. היא גם מאפשרת לנו להגיע לרבדים שלא הגענו אליהם עדיין, להתחבר לתמונה הרחבה של "גם וגם" בחיינו.


איך ההתמקדות השפיעה עלי?


כמטפלת, כמדריכה וגם כאישה, בת זוג ואמא - בהתמקדות חוויתי מפגש עמוק בין טכניקה לפילוסופיה, בין רכות לעוצמה, בין שהייה לתנועה, בין שחרור להחזקה מיטיבה. ההתמקדות אפשרה לי להתוודע לחלקים שלא ידעתי שקיימים ופועלים בי. למדתי לשהות ולשוחח עם חלקים ונושאים שנלחמתי בהם שנים. חוויתי ואני חווה בהירות, יכולת הכלה, קבלה עצמית, בטחון ונוכחות.

מה זה בשבילי ללמד התמקדות?


בקורסים אני מחברת בין מתנות ההתמקדות לניסיון המקצועי שלי: אני מלמדת את הפרקטיקה, הגישה והדרך של ההתמקדות לצד ידע ופרקטיקות מעולם הטיפול, האתיקה הטיפולית וההדרכה. חשוב לי במיוחד לחבר את גישת ההתמקדות ליישום שלה בקליניקה ובפרקטיקה הטיפולית. זו זכות והנאה גדולה עבורי להעביר הלאה אליכם ואליכן את מתנות ההתמקדות, לראות איך ההתמקדות מהדהדת הלאה באופן מיטיב ומרחיב אצל מטפלים שלמדו אצלי ואצל המטופלים שלהם. מוזמנים לקרוא עוד מאמרים על התמקדות כאן. ואם תרצו לקבל פרטים על לימודי התמקדות למטפלים לחצו כאן.Comments


bottom of page