top of page

פוסט-טראומה על רקע צבאי:
הטיפול בלוחמים ותומכי לחימה נפגעי PTSD ובני משפחותיהם

לוחמים ותומכי לחימה רבים נפגעים פיזית ונפשית על רקע פעילות צבאית. גם לאחר שנים שהמשיכו והתקדמו לכאורה בחייהם, לוחמים אלו עשויים לשאת בתוכם חלקים פגועים, חסרים, מטושטשים והפוכים וכן לסבול מתסמינים שונים, גלויים או סמויים, של פוסט-טראומה.אם את.ה או מי מקרוביך סובלים מפוסט-טראומה על רקע צבאי, הקושי, המאבק והסבל בוודאי מוכרים לך. הטיפול בפוסט-טראומה על רקע צבאי יכול מאוד לעזור, לשפר את ההתמודדות עם התסמינים, להיטיב את איכות החיים ולהקל על הקשיים במערכות היחסים.

green leaf plant sprout

בעשור האחרון אני מתמקדת בעבודתי בקליניקה בטיפול בלוחמים ותומכי לחימה הסובלים מפוסט-טראומה על רקע צבאי וכן בבני משפחותיהם ובני ובנות הזוג שלהם. 

 

בטיפול בפוסט-טראומה בקליניקה אנו מייצרים איזון, לומדים כלים להתמודדות וויסות ובעיקר עושים מקום בטוח ומוגן למי שנאבקים בעצמם ובחיי היום-יום שלהם, למי שלא מרגישים לגיטימציה לחוש פחד, כאב, כעס ואשמה, ומנסים בכל הכח להמשיך בשגרה, לא להתבכיין, להיות "גברים" או לוחמים טובים.

PTSD על רקע צבאי - תסמינים

נפגעי טראומה שאני מלווה בקליניקה מעידים על תחושה מתמשכת שמאז השירות (סדיר או מילואים) או מאז אירוע מסוים "הם לא הם". סיוטים, קשיי שינה, התמכרויות, התפרצויות זעם או לפעמים "רק" קשיים בתפקוד, בקריירה ובמערכות יחסים - כל אלו הם ביטויים של פוסט-טראומה על רקע צבאי.  

אצל לוחמים ותומכי לחימה שסובלים מפוסט-טראומה נראה תסמינים שונים ומגוונים, אשר יתבטאו אצל כל מטופל בדרך ובעוצמה שונה. אצל חלק מהלוחמים תסמינים יתפרצו לחיים "בבת אחת" וישתלטו ממש. זה עשוי לקרות סמוך לאירוע טראומטי נקודתי, אך גם שנים אחרי שירות צבאי או שירות מילואים "רגיל" לכאורה. 

closeup photo of purple petaled flower
macro photo of green-leafed plant

תסמינים נפוצים של פוסט טראומה

♦ סיוטי לילה ופלאשבקים

♦ קשיים בשינה

♦ קשיים באינטימיות ובזוגיות

♦ התקפי זעם לא ברורים

♦ מצבי רוח משתנים

♦ תחושת חוסר חשק וחוסר עשייה

♦ עשיית יתר: כושר, סקס, עבודה

♦ כאבים פיזיים (מוסברים או בלתי מוסברים)

♦ מצבי ניתוק

♦ תחושה ש"אני לא אני"

♦ חוויה מתמשכת שלא מבינים אותי לעומק

♦ תחושות אשם 

♦ תחושות קשות של אי-מוסריות

♦ אובדנות

♦ התמכרויות

♦ רגישות לריחות, רעש ומקומות צפופים או הומים

♦ הימנעויות שונות, לרבות הימנעות מדרכים או מצבים שמזכירים לנו דברים

פוסט טראומה סמויה

לא בכל המקרים יהיו תסמינים מובהקים לפוסט-טראומה. לעתים הפוסט-טראומה סמויה יותר ומצליחה "להתחפש" לקשיים שונים בתפקוד ובחיים: בעבודה, במצבי-רוח, במערכות יחסים. קצת כמו רסיס שמסתובב בגוף ולא מודעים לו, לוחמים ותומכי לחימה רבים יצאו לעולם, יתנהלו במשך שנים לכאורה "כרגיל", כשבעצם יש משהו לא רגיל בחייהם, משהו שרובץ מתחת לכל רובד בחיים, מעורר קושי או לא מסתדר. אצל אנשים אלו נראה קשיים ואתגרים במימוש, בקריירה, בתפקוד עקבי, במצבי רוח ובעיקר במערכות יחסים.

נביטה מהאדמה

פוסט-טראומה: הקושי לפנות לטיפול

במקרה של פוסט-טראומה על רקע צבאי אנו עדים לקושי בעצם הפניה לטיפול. לפעמים יש הימנעות או דחיינות של טיפול במשך שנים. זה מצער אך מאוד מובן משום שאצל לוחמים רבים ישנה ציפייה להיות 'גברים', להתקדם, להתגבר, לחזור לשגרה, לשמור על יעילות וחיוניות, לעבור הלאה. עקב ציפיות אלו (בין אם הגיעו מהסביבה או מעצמם) לוחמים ותומכי לחימה רבים אינם מודעים לפגיעה ולטראומה ואינם מחוברים למצבם הרגשי-נפשי-פיזי עד שהוא מחמיר, עד שהוא משבש את חיי היום-יום, או עד שעולה לחץ לפנות לטיפול מצד המשפחה הקרובה ובני הזוג.

למרות הקושי המובן, חשוב להבין שבמקרה של פוסט-טראומה הזמן לא "עושה את שלו" וההמתנה או דחיית הטיפול אינם עוזרים ולעתים אף מחמירים את המצב.

הטיפול בפוסט-טראומה על רקע צבאי 

הטיפול בפוסט טראומה אצל לוחמים ותומכי לחימה דומה ברובו להרכבת פאזל.

הפלאשבקים, החלומות, התקפי הזעם, מצבי הרוח, חוסר החשק, הלחץ לתפקד, תחושות אשם ואי-מוסריות, חוסר שינה, כאבים פיזיים והתחושה המובהקת שאני "לא מובן לסביבה" הם תוצאה של רסיסי פגיעה ושברי זכרונות שלא תמיד נמצאים במרחב המודע, אך פועלים בגוף ובנפש. גם רגשות ותחושות שכן נמצאים במודע לא בהכרח מקבלים לגיטימציה להיות נוכחים או מורגשים. 

 

בטיפול נפגוש את כל החלקים שלך, וביחד נחזיר את רובם למקום.

ניצור לך מרחב מוגן ובטוח להרגיש, לעבד, להיות בקשר עם עצמך ועם מה שעולה, נלמד כלים להתמודדות, איזון וויסות ובעיקר ניתן לגיטימציה לחלקים פצועים ופגיעים שמבקשים לקבל הכרה והקשבה. נעשה זאת בקצב שלך, בתשומת לב והקשבה לצרכים ולאיכויות שלך.

כמה זמן לוקח הטיפול?

התשובה היא "תלוי". הן בטיפול כללי והן בטיפול בפוסט-טראומה מדובר בתהליך, והתהליך תלוי בכל מיני גורמים. אציין שההתמודדות עם פוסט-טראומה מושפעת מגורמים שונים כמו: סוג ועוצמת התסמינים, החינוך שקיבלנו, הסביבה המקיפה אותנו - המשפחה, החברים ומערכות היחסים השונות בחיינו, הקשר שנוצר עם הדמות המטפלת, ושאר נסיבות החיים. 

התהליך הטיפולי

בטיפול נפגוש אותך, את הצורה הייחודית בה אתה נושא את הכאב, את הסימפטומים האישיים שלך, את המחיר שלהם על תחומים בחייך וביחד ניתן להם את כל הלגיטימציה והמקום להם הם זקוקים.

נפגוש את האיכויות, הרצונות, התחביבים והיכולות האישיות שלך המהווים משאבים להתמודדות עם האתגר. נזכר יחד מי היית לפני, ונתחבר אל האדם הזה שוב, תוך הפיכת האתגר הקשה הזה להזדמנות של צמיחה והתחזקות.

הטיפול מתבצע ברובו בשיחה בשילוב כלים של התמקדות (שיח עם הגוף), כלים השלכתיים, מדיטציה ועוד. את אופי ודרכי הטיפול נתאים להעדפה ולקצב שלך מאחר שזהו חלק בלתי נפרד ביצירת מרחב מוגן ובטוח לעיבוד והתמודדות עם טראומה - שיהיה לך נעים, שזה ירגיש לך בטוח.

אופי הטיפול

הטיפול בפוסט-טראומה על רקע צבאי באמצעות פסיכותרפיה גופנית והתמקדות הוא טיפול אשר מתייחס הן לגוף והן לנפש, ומעמיק ברבדים של מחשבה- רגש-פעולה בחיינו מתוך שאיפה ליצור ויסות, איזון והלימה ביניהם. 

כל לוחם נושא בגופו ובנפשו את הטראומה בצורה שונה ולכן נתאים את הטיפול לכל מטופל או מטופלת באופן ייחודי בהתאם לביטויי הטראומה, לקשיים הספציפיים וגם לייחוד של כל מטופל.ת - המשאבים, האיכויות ומקורות הכח.

selective focus photography of green leafed plant

יחס החברה לנפגעי פוסט-טראומה על רקע צבאי

לצערנו, במשך שנים רבות החברה והצבא ציפו מלוחמים ותומכי לחימה להיות "גברים", להתמודד לבד, להתקדם ולתפקד למרות ועל אף כל מה שראו, חוו, ולמרות שנפצעו או נפגעו בגופם ובנפשם. 

 במקרים רבים אנו שומעים ממש על ציווי שרווח - לא להרבות בדיבור, לא להתבכיין. עמדה זו יצרה קושי ממש עבור לוחמים וחיילים רבים שנמנעו ונמנעים מלדבר ולקבל טיפול.

לא פעם אני פוגשת לוחמים ותומכי לחימה שמרגישים "כישלון" על כך שיש עוד הרבה כמוהם שנלחמו, שנחשפו לאירועים טראומטיים והמשיכו כרגיל, ולא נפגעו נפשית, ותחושות אלו מעצימות את הביקורת הפנימית ואת חוסר הלגיטימציה לפנות לעזרה. 

 כאשר לוחם חש שאין לו לגיטמציה לחוש פחד, קושי וחולשה, כאשר חייל מרגיש "שלא מגיע לו" לחיות או להתלונן, הוא עשוי שלא לפנות לעזרה או להתמודד לבד בתוך עצמו ובכך לסבול הרבה יותר.

 למזלנו, הגישה החלה להשתנות בשנים האחרונות ויש יותר מודעות, הן של החברה והן של המערכת, לחשיבות השיח על פוסט-טראומה, לחשיבות העיבוד והטיפול.

 מניסיוני בקליניקה, עצם ההסכמה לבוא לטיפול, והנכונות לעבור דרך כל קשת הרגשות, תוך כדי הכוונה ותנאים מיטיבים של מוגנות וקשר - מייצרים שיפור באיכות החיים ומביאים חוויה של ריפוי.

הטיפול בבני משפחות ובני זוג של נפגעי פוסט-טראומה 

מחיר הטראומה אינו נחלתו של מי שנפגע בלבד. לצערנו, פוסט-טראומה משפיעה על חיי היום-יום ופוגעת גם בבני משפחתו הקרובים של מי שנפגע או נפגעה. זהו מחיר בין-דורי, בו גם הוריי הלוחם, בני הזוג וילדיו מושפעים ואיכות חייהם נפגעת מבלי שחוו את הטראומה עצמה. מעגל סבל כזה מעצים לעתים את ההתמודדות בשל הקושי והתסכול בבית ותחושות אשם, סטרס ועומס רגשי הן של הנפגע והן של קרוביו. 

בני משפחה ובני זוג של נפגעי פוסט-טראומה נושאים נטל לא פשוט ומתמודדים עם הצורך היומיומי להבין, להכיל, למצוא סבלנות, להתמודד, לשאת בנטל, "ללכת על ביצים" לפעמים, ובעיקר לקוות שהחיים ישתפרו, שהקרובים הנפגעים יחלימו.

בין אם אתם בני משפחה או בני זוג של מי שסובל מפוסט-טראומה אתם בטח מבינים את המחיר שזה גובה מכם ומכירים מקרוב את ההשפעה על כל בני הבית - הורים, בני זוג, ילדים.

יש ימים קשים מנשוא, יש רגעים של התפרצויות זעם והאשמות שמופנות אליכם, יש עומס ושחיקה בחיים לצד נפגעי פוסט-טראומה וברוב המקרים (באופן טבעי) תשומת הלב והמשאבים הטיפוליים הולכים למי שנפגע ויש פחות מקום, זמן ומשאבים לקשיים שלכן ושלכם. 

פוסט-טראומה פוגעת קודם כל בלוחם עצמו, אבל היא פוגעת גם בכן ובכם, קרוביו ואהוביו, ועל כן חשוב לחזק, לתמוך ולתת כלים גם לכם ולכן. חשוב שתשמרו על עצמכם, שתלמדו לעשות לקשיים שלכן ושלכם מקום, שתבואו לטיפול כדי לקבל מענה רגשי, כלים לויסות ואיזון, מקום עבור הקושי שלכם.

אם אתם בני או בנות משפחה של מי שמתמודדים עם פוסט-טראומה אני מזמינה אותך לפנות ולהתחיל תהליך בו לא תהיו לבד, בו תוכלו לקבל מענה מתאים כיצד להתמודד עם הקושי באופן הנכון ביותר עבורך ועבור הקרוב לך.

white flower in tilt shift lens

האמור בעמוד זה רלוונטי ללוחמים, לוחמות, תומכי ותומכות לחימה ומי ששרתו בצבא, בשירותים חשאיים, במשטרה ובכוחות הבטחון.

 

להרחבה על פוסט-טראומה על רקע צבאי ומאמרים בנושא לחצו כאן.

bottom of page