פסיכותרפיה ממוקדת גוף
פסיכותרפיה ממוקדת גוף מאפשרת לאחד בין שלושת המוחות, החושב, המרגיש והחש. היא עוזרת לשמוע טוב יותר את הקול הפנימי, את הרצונות והחששות. פסיכותרפיה ממוקדת גוף היא כלי איתו אפשר לגעת במקומות הכואבים או הפגיעים ולבחור לייצר במקומם שקט נפשי, שלווה, ביטחון עצמי והרמוניה.
תינוק היוצא לאויר העולם מבטן אמו, מקבל במתנה את היכולת לחוש.
אנחנו נולדים עם תחושות. לאט לאט אנחנו פוקחים עיניים, אזניים, מתחילים לזוז,
מתוודעים לסביבה שלנו והיא זו שמספקת לנו את הרגשות.
את היכולת להרגיש.
 
בהתחלה הגוף מגיב למה שקורה (אמא מלטפת אותי, אמא מחליפה לי חיתול), בגוף נוצר כיווץ שמתרחש בדרך כלל בבטן, זה שלב שתינוק עוד לא מבין מה בדיוק קורה לו. מי שמפרשת לו את העולם, היא אמא שלו, היא נותנת מענה לתחושות שלו. כשהיא חושבת שהוא עייף, היא תשכיב אותו לישון, אם תראה שהגיע הזמן שלו לאכול, היא תאכיל אותו. התינוק, מקבל מענה לתחושה הגופנית הקדומה ביותר ויכול לקשר בין תגובה גופנית להרגשה. שם, במקום בו התינוק מקבל מענה לצרכיו ולתחושותיו, מתחיל להיווצר רגש ראשוני.
 
הרגש הזה יתבטא בהתחלה בצורה בסיסית, ״נעים לי״ או ״לא נעים לי״. ככל שגדלים הרגש תופס מקום רחב יותר ואנחנו מרגישים יותר ולומדים להבדיל בין רגשות ותחושות.
 
כשהרגש מתפתח מגיעות איתו גם המחשבות.
"אמא מגיעה אלי", "אמא נוגעת בי, מלטפת אותי", זהו השלב בו מתחיל תרגום מחשבתי של הרגש, "נעים לי, אני מרגיש או מרגישה שאמא אוהבת אותי". לחילופין יכול להיות גם מצב של תסכול, רגש שמתפתח למחשבה מתוך חוסר, רגש לא נעים, אם אמא לא נוגעת ולא מלטפת אותי ואני לא מקבל מענה לתחושות שלי.
 
עם הזמן והדרך ככל שאנחנו גדלים ומתבגרים,
הפרשנות הזו מגיעה בצורת מחשבות.
 
הפרשנות הזו יוצרת לפעמים פיצול, מה קורה כשאמא או אבא אומרים לי לעשות משהו שאני לא רוצה, למשל ״תני לסבתא נשיקה״. מצד אחד, אמא יודעת הכל ואני רוצה לעשות את מה שהיא אומרת ורוצה שהיא תהיה מרוצה ממני ומצד שני, בגוף שלי, אני מרגישה משהו אחר. הפיצול יוצר מצבים של בלבול וחוסר סיפוק. כשאני עושה משהו שלא בא לי לעשות, הגוף מגיב תגובה אמיתית שעשויה לגרום לי להתרחק מהתחושות הפנימיות שלי. את צירוף המילים ״בא לי״ או ״לא בא לי״ למשל, הרבה הורים מבטלים כי זה מעייף ומתיש ולא תמיד מתאים לתוכניות שלהם, מומלץ להקשיב להם ל״בא לי״ ״לא בא לי״, זהו ביטוי ראשוני שאומר הרבה ואפשר ללמוד ממנו.
 
פסיכותרפיה ממוקדת גוף היא עולם ומלואו שנמצא בתוך הגוף (התחושות) לבין הרגשות והמחשבות שהן השלב המתקדם של תחושות אלה. כל אלה יחד מרכיבים ועוטפים את הנפש.
 
הגוף והנפש מורכבים מחוויות חיים שלמות עוד מתקופת הינקות והילדות. החוויות האלה עשויות להשפיע על דפוסים רגשיים ועל התנהגויות גופניות ואחר כך גם רגשיות שלנו לאורך כל הדרך. גם כאנשים בוגרים.
 
ממש כמו שאנחנו יושבים רגועים על שפת הים עם שייק ירוק, רגל על רגל, הגוף משדר לנו שאפשר לעצום עיניים, לשמוע את הגלים ותחושת חופש נעימה אופפת אותנו, כך יכול הגוף שלנו החכם והרגיש לאותת כשהים הפרטי שלנו סוער והרגשות שליליים. לפעמים האיתות יגיע בצורת כאב, לפעמים בצורת מחלה או תחושה לא נעימה.
 
פסיכותרפיה ממוקדת גוף היא דרך טיפולית שמתייחסת לתהליכים גופניים ונפשיים במקביל. היא מאפשרת התבוננות, מגע ויצירת מרחב נקי, אישי ובטוח שמטרתו למצוא איזון וריפוי פנימי לכל אותם איתותים ותחושות לא נעימות.
 
פסיכותרפיה ממוקדת גוף מאפשרת לשמוע טוב יותר את הקול הפנימי, את הרצונות והחששות ובעזרתה אפשר לנקות את רעשי הרקע, לגעת במקומות הכואבים או הפגיעים ולייצר במקומם שקט נפשי, שלווה, ביטחון עצמי והרמוניה.
פסיכותרפיה ממוקדת גוף  פותחה על ידי וילהלם רייך, תלמידו של זיגמונד פרוייד. רייך שם לב שבזמן שפרוייד מטפל, המטופל מגיב גופנית בהתאם להתרחשויות הרגשיות והמחשבתיות בחדר. מאז פותחו מספר שיטות טיפול, אחת מהן היא הביוסינתזה. מי שייסד את שיטת הטיפול הזו הוא דיויד בואדלה. אחרי שנים של נסיון טיפולי וחינוכי החל בואדלה לפתח את השיטה. הביוסינתזה מחברת בין החלק המילולי בטיפול לחלק הגופני ומביאה שילוב של העולמות תוך שימוש בכלים שונים ויצירתיים והעיקרון המנחה שלה הוא שבכל אדם יש פוטנציאל והאנרגיות מתועלות למציאת הפוטנציאל הזה.
הביוסינתזה נלמדת ומיושמת בעולם כאחת השיטות המובילות בתחום הפסיכותרפיה הממוקדת גוף.
שיטות הטיפול מגוונות ועשירות. הן כוללות שיחה, שתיקה, תנועה, נשימה, מדיטציה ועוד מגוון גדול של דרכים וכלים.
 
דרך הטיפול אינה ידועה מראש, היא מותאמת באופן אישי לכל מטופל. היא עוברת דרך מסלול התחושות, הרגשות והמחשבות ונותנת לכל אדם מקום נכון להיות בו וביטחון לבחור דרך חיים שתסב לו סיפוק, אושר ושלמות פנימית.

זמן לבחור. הבחירה שלך בעצמך. הבחירה שלך בך. 

כאן המקום ליצור איתי קשר, אשמח לענות לכל שאלה לגבי טיפול אישי, הדרכת מטפלים, על הקורסים שלי או כל הקשור לפסיכותרפיה גופנית ופוקוסינג.